Štve vás vaše práce? Zkuste úplně jinou. začněte číst

Štve vás vaše práce? Zkuste úplně jinou.

Každý z nás jednou zatouží po tom, že bych chtěl dělat něco úplně jiného, než dělá. V době prosperity a nejnižší nezaměstnanosti, kdy se všude píše, že je nejlepší čas měnit práci, se toto přání objevuje velmi často. Za poslední měsíce jsem se tak ve své praxi HR profesionála a kouče potkala s mnoha lidmi, kteří mi buď poslali svůj životopis nebo mě přímo oslovili s žádostí o pomoc při nalezení nového kariérního směru.

Častokrát slýchám, že lidi posílají svůj životopis na různé pozice, které jsou úplně mimo jejich profesní zkušenost. Myslí si, že když nejsou zaměstnanci, tak mají šanci a v nové oblasti prorazí. A to dokonce za stejný či vyšší plat, než jaký mají v oblasti, ve které vynikají a kde mají mnohaleté zkušenosti. Realita je však jiná.

I v době nedostatku pracovních sil doporučuji vytvořit si strategii a plán, jak kariérní změny dosáhnout. Radikální kariérní restart nelze udělat ze dne na den ani z měsíce na měsíc. Změna trvá měsíce a někdy i roky. Vždy však záleží na tom, jak velká změna to je. Doporučuji proto obrnit se především trpělivostí a pevnou vůlí.

Z vlastní zkušenosti nabízím cesty, které vám pomůžou dosáhnout kariérní změny a dostat se k vysněné práci.

Najděte si kariérního kouče anebo poradce, který vám pomůže identifikovat tu správnou cestu a hlavně zamyslet se nad tím, jestli skutečně chcete velkou změnu nebo potřebujete jen změnu prostředí, případně změnu rutiny. Kariérní kouč vám pomůže prozkoumat, co vás bude bavit a naplňovat. Když už za ním přijdete s tím, že víte, co chcete dělat, tak vám pomůže identifikovat ty správné kanály, jak se k vysněné profesi dostat a pomůže vám připravit strategii a plán s jednotlivými kroky.

Zapojte se do mentoringového programu, kde získáte svého osobního mentora, který vás bude provázet na cestě za vaším osobním či profesním cílem. Tento program může nabízet i váš stávající zaměstnavatel. Pusťte se do průzkumu a zjistěte si na oddělení lidských zdrojů, jaké můžete využít možnosti.

V Čechách existuje i několik mentoringových programů, kde se vám budou věnovat systematicky. Bude vám přidělen mentor „na míru“, se kterým se budete potkávat pravidelně po dobu celého roku. Za toto období jistě najdete ten správný směr a spolu s mentorem vypracujete plán, na kterém už v průběhu mentoringového roku budete aktivně pracovat.

Budujte si síť nových kontaktů pomocí networkingu anebo prostřednictvím sociálních sítí. Mnohdy žijeme v omylu, že když máme stabilní a dlouhodobou práci, nepotřebujeme navazovat nové kontakty. Až když nastane situace, kdy se rozhodneme pro změnu, zjistíme, že posílání životopisů na slepo neznámým náborářům, konzultantům z agentur či manažerům firem vlastně k ničemu nevede. O to víc to platí u kariérní změny, kdy vlastně nemáte žádné zkušenosti z oboru a tito lidi o vás nic neví.

Doporučuji proto, abyste se zúčastňovali různých profesních akcí, zejména v oblasti, do které chcete proniknout. Mohou to být vzdělávací akce a workshopy, konference, již zmiňované mentoringové programy, setkání asociací a sdružení profesionálů z daného obor. Zajímavé skupiny, a to i oborové, můžete najít i prostřednictvím aplikace MeetUp. Na těchto setkáních buďte aktivní a potkávejte se s lidmi a povídejte si s nimi. Řekněte jim svůj příběh, představte jim svůj záměr a požádejte o radu. Vyměňte si kontakty, propojte se na LinkedIn a pokud vás někdo natolik zaujal, že byste si ho dokázali představit jako mentora, požádejte ho o setkání. Nezapomeňte však na úvod vysvětlit, co od něho očekáváte, aby nedošlo k nedorozumění.

Virtuálně se propojujte a rozšiřujte své kontakty prostřednictvím profesní sociální sítě LinkedIn. Dnes je to důležitý zdroj informací o tom, co se děje v profesním světě. Najdete tam profesionály z oboru, do kterého chcete proniknout, a také vše o firmách, které jsou ve vašem hledáčku.

Můžete se propojit s těmi, kteří jsou vám inspirací, nebo s těmi, kteří zodpovídají za nábor, případně mají rozhodovací slovo při výběru nových zaměstnanců. Kdo to je, můžete zjistit přímo na LinkedIn. Taktéž můžete požádat o pomoc při navazování kontaktů své stávající kontakty. Na LinkedIn je řada profesních skupin a vy se do nich můžete zapojit, popsat jim váš záměr a požádat o poradenství.

Studujte a vzdělávejte se v oblasti, do které se chystáte proniknout. Zapište se do kurzů, které prohloubí vaše znalosti a dovednosti. Čtěte odborné knihy, nejen od českých autorů, ale zejména od odborníků ze zahraničí. Nabídnou vám úplně jinou perspektivu na problematiku. Čtěte články na LinkedIn a na odborných webech. Začněte znovu studovat vysokou školu. Dnes to jde i virtuálně. Zejména zahraniční univerzity nabízejí virtuální kurzy. I vy se můžete stát absolventem Harvardu.

Zkuste stáž ve firmě nebo v oblasti, kde cílíte svoji novou kariéru. V každé firmě ocení výpomoc, a o to víc, když je bude stát minimum nebo bude zdarma. Je důležité přesně si domluvit podmínky, jak bude stáž probíhat. Jak často budete docházet, jak dlouho bude trvat, kdo bude váš mentor a co se naučíte. Tento způsob získávání zkušeností v novém oboru doporučuji zejména těm, kteří se rozhodli pro pracovní pauzu a momentálně nepracují, mají tedy čas a finance něco takového absolvovat. Pokud jste na rodičovské dovolené a už teď víte, že chcete změnit svoji profesi, tak je stáž ideální způsob, jak se postupně zařadit do pracovního procesu a získat nové dovednosti.

Závěrem…

Změna kariéry vyžaduje hodně úsilí a energie. A samozřejmě času. Je hodně pravděpodobné, že při restartu své kariéry budete vydělávat méně, než když budete pokračovat v tom, co jste dělali posledních deset nebo dvacet let. Když však máte jasný cíl a cestu, pocit životního smyslu a spokojenosti za to stojí.

https://zena.aktualne.cz/

  • Zuzana Fiantokova
  • + 420 736 525 665​
  • zuzana.fiantok@gmail.com
  • zuzana.fiantokova
  • The first consultation is for free







    © 2019 Zuzana Fiantokova - všechna práva vyhrazena | Webdesign: WP4you.cz |